Gıda Zehirlenmesine İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Gıda Zehirlenmesine İyi Gelen Besinler Nelerdir? Gıda Zehirlenmesine Ne İyi Gelir?Gıda Zehirlenmesi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

0 313

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Gıda zehirlenmesi tüketilen besinlerin içerisinde bulunan bakteri ve virüslerden kaynaklanan ve ciddi sonuçlar doğurabilen bir sağlık sorunudur. Yeterince pişirilmeyen gıdalar, doğru saklanmayan gıdalar, hijyenik olmayan ve ya temizlemesine özen gösterilmeyen gıdalar gıda zehirlenmesine neden olabilmektedir.

Gıda zehirlenmesi genellikle kampilobakter enterit, E. Coli enterit, salmonella ve ya staphylococcus aureus gibi bakterilerin yol açtığı bir sorundur. Kendisini ishal, mide bulantısı, kusma, baş dönmesi gibi belirtiler ile hissettirir. Gıda zehirlenmesi vücudun çökmesine, susuz kalmasına, bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olabilen bir sağlık sorunudur ve hemen müdahale gerektirir. Bunun içinse gıda zehirlenmesinin ardından vücuda alınması gereken ve vücudun sağlıklı halini almasını sağlayan besinler vardır. Gıda zehirlenmesine iyi gelen besinlerin neler olduğunu birlikte inceleyelim.

Gıda zehirlenmesi bakteri ve virüs barındıran besinin vücuda alımından sonra bazı belirtiler ile kendini hissettirir. Bu belirtiler;

  • Mide bulantısı
  • Kusma
  • Karın ağrısı
  • İshal
  • Baş dönmesi
  • Baş ağrısı
  • Halsizlik
  • Mide krampları
  • Kas ağrıları
  • Ateş

şeklinde sıralanabilir. Bu belirtiler zehirlenmenin ilerleyen safhalarında ise şiddetini artırır. Bu nedenle bir besinin tüketiminin ardından bu belirtiler ile karşılaşıyorsanız vakit geçirmeden bir hastaneye başvurmalısınız.

Peki gıda zehirlenmesine iyi gelen besinler nelerdir? Birlikte daha detaylı inceleyelim.

Gıda Zehirlenmesine İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Gıda zehirlenmesinden şüphelenildiğinde kesinlikle vakit kaybetmeden bir hastaneye başvurmalısınız. Gıda zehirlenmesinin evde tedavi edilmeye çalışılması yanlıştır. Bir uzmandan yardım aldıktan sonra süreci hızlandırmak ve bağışıklığı eski haline kısa sürede getirmek için besinlerden takviye alınmalıdır. Ancak bu besinler tek başına gıda zehirlenmesini gidermek için yeterli değildir.

Muz

Muz potasyum açısından oldukça zengin bir meyvedir. Muz tüketmek gıda zehirlenmesinin ardından meydana gelen ishal, bulantı, kusma gibi belirtilerin hafiflemesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca bu dönemde kolay sindirilebilir besinler tüketmekte fayda vardır ki muz da kolay sindirilebilir bir meyvedir. Muzu direkt olarak tüketmektense bu dönemde püre haline getirerek de tüketebilirsiniz. Ancak her iki şekilde de faydasını göreceksiniz.

Yoğurt

Yoğurt antibakteriyel özelliği bulunan bir besindir. Aynı zamanda probiyotikler içerir. Bu içeriği sayesinde ise gıda zehirlenmesine neden olan bakteri ve virüslere karşı savaş açar. Yoğurdun içerisine çemen tohumu atmak da oldukça etkili olacaktır. Çünkü çemen tohumu karın ağrılarının giderilmesine yardımcı olur. 1 çorba kaşığı yoğurda 1 çay kaşığı çemen tohumu ekleyerek tüketmelisiniz. Böylelikle mide ağrılarınız, bulantı ve kusmalarınız azalacaktır.

Bal

Bal da aynı yoğurt gibi antibakteriyel özelliğe sahip bir besindir. Bu nedenle bal tüketmek gıda zehirlenmesinin ardından midenizin rahatlamasına yardımcı olacaktır. Gıda zehirlenmesi yukarıda da belirttiğimiz gibi bazı mide sorunlarına yol açabilir. Ancak günde 3 kez birer çay kaşığı bal tüketmek ve ya limon suyu ile karıştırarak bitki çaylarının içine bal ekleyip tüketmek midenizin rahatlamasını sağlayacaktır.

Sarımsak

Sarımsak antifungal, antiviral ve antibakteriyel özelliklere sahip bir besindir. Bu nedenle gıda zehirlenmesine yol açan bakteri ve virüslerle mücadele eder. Bir çay bardağı suyun içerisine birkaç diş sarımsak atarak 5 dakika kaynatınız ve ardından içiniz. Sarımsağı çiğ olarak da tüketebilirsiniz. Bu oldukça etkili bir yöntem olacaktır ancak tansiyon gibi problemleriniz varsa sarımsak tüketirken tedbirli olmanızı tavsiye ederiz.

Fesleğen

Fesleğen vücutta oluşan mikroorganizmalarla mücadele etmenize yardımcı olur. Çünkü fesleğen antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Gıda zehirlenmesi ile karşı karşıya kaldığınızda ve karın ağrıları ile mücadele etmek zorunda olduğunuzda fesleğen tüketmek oldukça faydalı olacaktır. Fesleğeni çay şeklinde demleyerek ve dilerseniz içerisine bal ekleyerek tüketmeniz oldukça etkili olacaktır.

Limon

Limon anti-inflamatuar, antiviral ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Ayrıca C vitamini kaynağı olması ile de bağışıklık sisteminizin kısa sürede toparlanmasına yardımcı olur. Limon içerisinde bulunan asit, gıda zehirlenmesine neden olan bakteri ve virüslerin giderilmesi konusunda etkilidir. 1 yemek kaşığı limon suyuna yarım çay kaşığı şeker ekleyerek günde 2-3 kez içiniz.

Zencefil

Zencefil gıda zehirlenmesi ile birlikte ortaya çıkan mide ve karın ağrıları ile ve kusma, mide bulantısı, ishal gibi sorunlar ile mücadele eder. Sindirim problemlerinin de tedavisinde kullanılan zencefil bu dönemde sindiriminizi de kolaylaştıracaktır. Öğle ve akşam yemeğinden sonra bir bardak zencefil çayı tüketmek gıda zehirlenmesi için oldukça etkili olacaktır.

Tavuk Suyu Çorbası

Gıda zehirlenmesi yaşadığınız dönemde mide bulantıları yaşamanız ve bağışıklık sisteminizin çökmesi olası bir durumdur. Bunun için tavuk suyu çorbası tüketerek bağışıklık sisteminizi kısa sürede güçlendirebilirsiniz. İçerisine limon suyu da ekleyeceğiniz tavuk suyu çorbası kısa sürede toparlanmanızda etkili olacaktır.

Cevap bırakın