Bitki Çaylarının Hamileliğe Etkileri

Bitki Çaylarının Hamileliğe Etkileri. Hamileyken Hangi İçecekler Güvenlidir?

0 781

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Günümüzde bitki çayları herkes tarafından tercih edilen içecekler oldu. Siyah çay içmek yerine artık insanlar bitki çaylarının faydalarını araştırıp kategorilendiriyor ve buna göre bitki çayı tüketiyorlar. Fakat bazı bitki çayları bazı dönemlerde faydalı olmayabiliyor…

Hamilelik dönemindeki bir kadın için bazı bitki çayları yapılan araştırmalara göre olumsuz sonuçlar doğurabiliyor. Hepimiz bitki çaylarının faydalı olduğunu düşünerek bize herhangi bir zarar verebileceğini düşünmüyor ve içiyoruz fakat bunu bilinçsiz bir anne adayı yaparsa bu bebek için ilk 3 ayda düşük son 3 ayda ise erken doğuma sebep olabilir. Bu yüzden hamilelikte bitki çayı kullanımı uzmanlar tarafından önerilmemektedir. Bazıları hiç içilmemeli bazıları ise günde 1 fincan şeklinde içilmesi önerilir.

Hamilelik Döneminde Hangi Bitki Çayları İçilebilir, Hangileri İçilemez, Hangi İçecekler Faydalıdır?

Anne adayları hamilelik döneminde herhangi bir hastalığa önlem yada tedavi amaçlı ilaç kullanması doğru değildir. Bu nedenle aşırıya kaçmamakla birlikte bazı bitki çaylarından şifalanmak mümkündür. Alınan bitki çaylarının içindeki maddeler mutlaka bilinmeli araştırılmalı ve ona göre kullanılmalıdır.

  • Folikasit dengesini bozabilmesi ihtimalinden dolayı kadınlar hamilelik döneminde yeşil çaydan kaçınmalıdır.
  •  Hamilelik döneminde kesinlikle tüketilmemesi gereken bitkilerin başında adaçayı geliyor.
  • Özellikle ahududu çayı hamilelik döneminde rahim kasılmalarını tetiklediği yıllardır biliniyor. Geçmiş zamanlarda ebeler annenin doğum sancısını etkinleştirmek için ahududu çayı kullanmıştır.
  • Hamilelik döneminde kafein (yeşil çay, çikolata, kahve, siyah çay vb.) içeren içecekler asla tüketilmemelidir.
  • Hamilelik döneminde maydanoz içerikli içecekler hiç tüketilmemelidir.
  • Kekik, safran, ısırgan, kimyon, sinemaki, karanfil, fesleğen, tarçın, keten tohumu, ahududu, anason, ebegümeci, meyan kökü, lavanta, yaban mersini, melisa yaprağı, kedi otu, sarı çiğdem, mine çiçeği, barut ağacı kabuğu, kanarya otu, ökseotu, akçaağaç, yasemin, melek otu, oğul otu,  biberiye, aloe vera, karahindiba, civanperçemi  gibi  bitkiler ve çaylar gebelik döneminde anne adayının kaçınması gereken bitkilerdir. Bu bitkiler ve çaylar uretusta kasılmaları tetikleyip ve fazlalaştırıp kanama, düşük ve erken doğum riskini arttırmaktadır.  
  • Hamilelikte kalsiyum dengesini sağlamak için bol süt içilmelidir.
  • Anne adayı günlük 2.5 litre su tüketmelidir.
  • Anne adayları nane, rezene, ıhlamur, zencefil, limon, papatya, kuşburnu, elma, portakal, turunç gibi bitki ve meyve çayları tüketiyorlar. Günlük 1 fincanı geçmediği sürece sayılanların kullanımında bir sıkıntı yoktur.
  • Zencefil bulantı ve kusma şikayeti olan hamile için faydalı olabilir.

Cevap bırakın